Uzgoj algi bi mogao biti odličan za ekonomiju i životnu sredinu.
Više o tome možete pročitati klikom ovde!
Obnovljeni vintage voz sa fleksibilnim solarnim panelima, spreman je da primi prve putnike u Australiji
Kliknite ovde za link!
Sa ovim masivnim projektom, koji je izgrađen na obnovljenom zemljištu, bogati Singapur postaje "botanički centar svijeta". Trenutno u tom vrtu ima više od 225.000 biljaka, gdje neke od njih predstavljaju najbolje tropske hortikulture i vrtlarske umjetnosti. U okviru ovih vrtova postoji više hortikulturnih kolekcija, uključujući i "Gardens Heritage" i "World of Plants".
Više o tom možete pročitati i pogledati klikom ovde!
"Kapije svjetlosti" su eko projekti koji mogu eliminisati potrebu za električnim uličnim svjetlima i ograničiti zagađenje.
Dizajneri iz studija Roosegaarde postavili su ove strukture za poplavu na naftovodu u Holandiji sa retroreflektivnim materijalom koji reflektira svjetlost sa farova automobila dok prolaze.
Ovaj futuristički dizajn uličnog svjetla je iznenađujuće ekološki prihvatljiv.
Video možete pogledati klikom ovde!
Hrana iz staklenika, električna energija iz vlastitih energetskih sistema i izvora, voda iz komšiluka: futuristi dizajniraju sela budućnosti u Holandiji. Ona su hipermoderna, energetski samoodrziva i odvojena od svjetske ekonomije
Kliknite ovde da dobijete link!
Naava - ideja jedne finske kompanije, je zeleni zid koji čist prirodni vazduh unosi u vaš dom, ured i slično. On apsorbuje vazduh i pročišćava ga a takođe smanjuje i količinu štetnih hemikalija koje udišemo.
Dozvolite da vam predstavimo još jednu zanimljivu naučnu web stranicu.
Često ne znamo bolje i ponekad smo samo lijeni, ali mi svaki dan konzumiramo stvari koje štete našem zdravlju i uništavaju planetu.
Trebalo bi da apsolutno neke stvari da izbacimo iz domaćinstva.
1. Mikroplastika,
u mnogim konvencionalnim gelovima za lice i tuširanje nalaze se male plastične kuglice. Pošto postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda ne mogu adekvatno da filtriraju takozvanu mikroplastiku, ta ista dospijevaju u vodu gotovo neometano.
2. Toalet papir napravljen od svježih vlakana,
ljude rijetko zanima od kojeg materijala se proizvodi wc papir, naime sijeku se sume. Savjet, kupite recikliran wc papir.
3. Aluminijske folije,
aluminijum je vrlo štetan za životnu sredinu i istovremeno predstavlja ozbiljnu prijetnju našem zdravlju. Može da ošteti nervni sistem i utiče na metabolizam kostiju.
4. Nuklearne energije,
sigurno niste nuklearni zagovornik i vjerovatno ne volite elektrane na ugalj koji zagadjuju naš vazduh. Ako još uvijek niste prešli na zelenog dostavljača električne energije, to biste trebali promijeniti brzo.
5. Štetni deterdženti,
nažalost, mnogi konvencionalni deterdženti i dalje sadrže umjereno razgradive surfaktante, stabilizatore, kelante, optičke osvježivače, hemijske bjeline i konzervanse. Pređite na ekološke detrdžente, koristeći njih činite dobro sebi i prirodi oko vas.
6. Jeftino mlijeko,
mlijeko postaje sve jeftinije. Za poloprivrednike to znači: jeftinija hrana, više turbo krava, manje napora za dobrobit životinja, niža higijena.
7. Kafa iz kapsula,
na zapadu se mnogo koristi kafa iz kapsula. Kapsule su napravljene od aluminija, i to već govori sve.
8. Čistač hemijskog odvoda,
supstance kao što je natrijum hidroksid ili natrijum hipohlorit mogu narušiti naše zdravlje. Pare koje se pri čišćenju stvaraju, nadražuju mukozne membrane te mogu oslobađa visoko toksičan gas hlora.
Ovaj futuristički kompleks u Kairu u unutrašnjosti ima mega stabla i 1.000 luksuznih apartmana. Nešto više o tom pročitajte u linku ispod.
Ova drevna meksička metoda poljoprivrede je revolucionarna
Ova bolnica je izgradila masivnu farmu na svom krovu. Više o tome pogledajte u videu ispod.
Pogledajte zanimljiv solarni eksperiment koji dopušta komšijama trgovinu solarnom energijom, među sobom.
Među prvih pet ekoloških rizika za zdravlje je stagnantna zatvorena sredina koja omogućava zagađivanja, te njihovo zadržavanje u većim količinama u domu. Ti zagađivači doprinose sindromu raznih bolesti, što uzrokuje: alergije, glavobolje i umor čak do poremećaja nervnog sistema, raka ili smrti.
Zapaljivi zagađivači koji utiču na zdravlje su: formaldehid, isparljive organske jedinice (benzen i trihloretilen ili TCE), biološki zagađivači u vazduhu, ugljen monoksid i azotni oksidi, te pesticidi i dezinfekciona sredstva (fenoli) i radon.
Postoje razna sredstva za pročišćavanje vazduha i ona danas imaju poseban značaj u životima ljudi. Cvijeće je najbolji i najjeftiniji način da se atmosfera i ambijent zadrži što je moguće zdravijim za čovjeka i okoliš.
Holandski dizajner Dave Hakkens našao je rješenje kako bi se smanjio globalni problem zagađenja zbog plastike. Dave Hakkens je konstruisao mašinu za recikliranje plastike. Te mašine su dostupne na mreži za svakog ko želi sam da reciklira u svom domu. Set sadrži plastičnu brusilicu, ekstruder, kalup za ubrizgavanje i kalup za rotaciju, što pretvara plastiku otpada u nove plastične proizvode
Patrick Kilonzo Mwalua, poznat kao voditelj Voi, odlučio je pokušati spasiti narušeni ekosistem u nacionalnom parku Tsavo West u afričkoj državi Keniji. Nakon što je suša ozbiljno prijetila i životinjskom svijetu, on je odlučio da svakodnevno dovozi čistu vodu za piće. "Ako ih ja ne napojim, ove divlje životinje će umrijeti!"
U videu ispod možete vidjeti više o tom
Pogledajte kako kreativno ljudi u Keniji prave sandale od obicnih guma. Kreacija je jedinstveni ručni rad.
Pogledajte zanimljiv prilog o tome kako isključivo trčanje, kao poseban oblik vježbe, utiče na razne funkcije mozga.
Zero Waste Lab čini reciklažu jednostavnom, zabavnom i isplativom. Inicijativa ima za cilj stvaranje kružne ekonomije.
Pogledajte zanimljiv prilog i video na linku ispod.
Šume se uništavaju iz različitih razloga a najviše za dobijanje palmovog ulja. Međutim otkriveno je da se ovo uništenje zaustavlja.
Šesnaest godina nakon što su odlozili tone narandžine kore, ekolozi su se vratili da vide šta su uradili. Međutim, nisu mogli naći uništen prostor. Bilo je drveća svuda. Region se takođe potpuno promijenio.
Kora narandže koja je odložena prije 16 godina pomogla je da oživi svu ekološki uništenu oblast. Uspjeh projekta ekologa zapravo je slučajno otkriće da se šume koje su uništene mogu ponovo pokrenuti i obnoviti
Aerodrom Changi u Singapuru smatra se najboljim u svijetu, a uskoro će biti i obnovljen i usavršen zahvaljujući novom projektu. Na ovom aerodromu moći ćete vidjeti razne unutrašnje vrtove, maloprodajne objekte, hotele, labirinte, vodopade itd. Projekat obnove će biti urađen od stakla i čelika, te koštati ca. 1,5 milijardi dolara.
Više o tome možete pročitati na linku ispod
Student iz Kameruna napravio brod od "recikliranog plastičnog otpada"
Ice Stupa ili ledena piramida je vještački ledenik koji bi mogao biti rješenje za pružanje svježe vode.
Više o tome možete pogledati u videu ispod.
Uz svu složenost - implementacija pojedinačnih elemenata može biti jednostavna i efikasna. Dakle, priroda pruža razne oblike, obrasce, strukture koje se zaista mogu koristiti kao pravi materijal, kao ilustracija, kao apstrakcija ili čak kao citat kao pokret biofilskog prostora. Uz svjesno korištenje prirodnih materijala, stvaranje kontrasta i postavljanje kroz izbor neutralnih boja i efektivnih tonova, pojavljuje se i dizajn koji ima svoje korijene u prirodi i ne negira vezu sa modernim materijalima, oblicima i dizajnom. Da li su podovi, namještaj ili dekoracija dio biofilnih proizvoda prepušteno je izboru. Podovi su od drveta ili prirodnog kamena, nameštaj čine izvorni materijali i osjete se svim čulima, ili su na primjer primjenjeni vodeni zidovi ili zeleni zidovi. No bez obzira na izbor materijala oni svakako stvaraju atmosferu koja harmonično utiče na dušu, njeguje vašu koncentraciju i kreativnost.
Međutim, svjesnost, koja je izoštrena komunikacijom "Biophilic Design-a" ima neprocjenjivu vrijednost u današnjici. Imitacijom, adaptacijom ili apstrakcijom prirodi se u konačnici daje poštovanje koje ona zaslužuje i ponovo se pojavljuje temelj održivog djelovanja - čovjeka i prirode.
Nešto više o tome možete pročitati na linku ispod.
Sve više cesta se izgrađuje od reciklirane plastike. Elementi ovih cesta su dizajnirani tako da su u potpunosti zamjenljivi.
Njihov je cilj da se što više koristi reciklirana plastika.
Za više informacija pogledajte na www.plasticroad.eu ili na videu ispod.
Pogledajte kinesku gradsku scenu i ne izgleda kao da vidite mnogo zeleniša. Međutim, grad luka Liuzhou treba da izazove percepcije o urbanom životu i da bude dah svježeg vazduha - doslovan i metaforičan - za svojih 30.000 stanovnika.
Novi grad je izgrađen u južnoj Kini u planinskom području Guangxi i donosi prirodu u gradsko okruženje sa preko 40.000 stabala i 1 milion biljaka koje pokrivaju svaku zgradu.
Zeleni grad prati niz projekata "vertikalne šume"a to je niz velikih zgrada koje su obrađene zelenišom a izgrađene su širom svijeta.
Ali Liuzhou Forest City će biti završen do 2020. godine, on donosi stvari na potpuno novi nivo.
Svake godine drveće u ovom gradu apsorbovati će 10.000 tona CO2 i 57 tona zagađujućih materija. Polazi se od tog da će proizvesti i oko 900 tona kiseonika godišnje.
Arhitekt koji stoji iza ideje o zelenom gradu, Stefano Boeri kaže da će biljke takođe smanjiti prosečnu temperaturu vazduha, te stvoriti šumske barijere i podstaći biodiverzitet stvaranjem staništa ptica, insekata i malih životinja.
Nešto više o Forest Citiju možete pročitati na linku ispod.
Nova vlada Novog Zelanda namjerava naciju "napraviti zelenijom" zasađivanjem 100 miliona stabala svake godine, te osigurava da će električna mreža u potpunosti raditi iz obnovljivih izvora energije.
Više o tom možete pročitati u linku ispod.
Sofija - robot dizajniran u Hong Kongu prvi je koji dobija status državljana u Saudijskoj Arabiji i otvara debatu o "pravima za robote"
Ovo je priča o vrtlarima Franku i Josje, koji razmatraju probleme sa sistemom samoposluga i o tome koliko zajednica podržava poljoprivredu te kako se ona uklapa u novu priču o održivom uzgajanju
Globalno zagrijavanje je zastrašujuće. Ovdje možete naći 17 često postavljenih pitanja sa direktnim odgovorima
Zamislite vjetrenjače koje proizvode 10 puta više snage od tradicionalnih
Većina odeće dizajnirana je za deponiju. U Americi, to je ca. 70 kg odjeće godišnje. Fabrica je rješenje za cijelu zajednicu. To je radionica gdje možete popraviti svoju odjeću, napraviti vlastiti kućni dekor i slično. Možete popraviti ili učiniti sve što želite! Oni vam daju tkanine, zipove, dugmad, nitne i još mnogo toga. Volonteri će vam pomoći i naučiti vas kako da popravite i napravite stvari. Ne postoji naplata za korišćenje prodavnice, ona je zasnovana na donaciji. Sjajna ideja zar ne!
Ova kutija proizvodi solarnu električnu energiju i pitku vodu. Ona destiluje morsku vodu i pretvara je u pitku
Dozvolite da vam predstavimo Dejvida Younga, urbanog farmera velikog srca. On obrađuje vrtove na 30 napuštenih parcela. Njegovi plodovi su besplatni. Prošle godine poklonio je više od 2.500 kg hrane, a njegov dom je urbano domaćinstvo sa kozama, pilićima i mnogo pčela. Više o njemu saznajte u videu ispod
Kliknite ovde da dobijete link!
Prosječan Amerikanac producira 4,5 kilograma smeća dnevno. U prilogu ispod možete vidjeti kako to izgleda. Prikazana je prodavnica koja nudi alternativu!
U nekim gradovima u Japanu učenici sami čiste školske prostorije, i to svaki dan 20 minuta.
U prilogu ispod možete vidjeti i zašto
Kinesko zelenilo velike pustinje Kubuqi je model za projekte restauracije zemljišta svugdje na Planeti
Ova zanimljivo konstruisana mašina za veš primamljuje vas da vozeći biciklo u isto vrijeme i perete vaš veš.
Zahvaljujući ideji kineskih studenata koji su tu mašinu konstruisali, možete fitnes i pranje veša izbaciti sa vaše To-do cedulje.
Bike Machine ili Biwa kako su je studenti nazvali, funkcioniše na pogon vaših mišića. Mašina prima vodu za vrijeme dok vi vježbate. Povećavate li vaše obrtaje na biciklu tim efikasnije pospješujete rad mašine za veš.
Inovativno eko biciklo izumljeno je u Dalian nacionalnom univerzitetu u Kini i još nije plasirano na tržištu.
Pokrećući pedale, okreće se i doboš mašine u prednjem dijelu bicikla.
Studenti uglavnom nemaju mnogo vremena da traže salone za pranje veša. To je uticalo da upravo studenti izume eko biciklo, uz pomoć kojeg oni mogu u svom domu da peru veš, inspirisani idejom da uz to rade i fitnes.
Za studente i familije s malim budžetom eko biciklo može da uštedi vrijeme i novac.
izvor: True Activist
izvor: enorm Magazin
Kliknite ovde da dobijete link!
izvor: Utopia